ביוגרפיה


יואב רובין (28.4.2009-9.4.1979)

יואב , בן לעדנה ולבוני, אח ליונתן וליעל ובן זוג להדס, נולד בירושלים והתגורר בה עד ליום מותו.

מגיל צעיר התעניין יואב במגוון גדול של נושאים וביניהם, הסטוריה, מחשבת ישראל ומוזיקה. יואב למד בבית ספר התיכון שליד האוניברסיטה העברית כשהוא שם דגש על המקצועות הריאליים. עם סיום לימודיו, בחר יואב לצאת לשנת שירות במכינה הקדם צבאית של 'בית ישראל', קיבוץ עירוני הממוקם במרכז הקליטה בגילה.

בתום שנה זו, ומאחר שבשל מחלה נדירה שממנה סבל מגיל חמש-עשרה לא יכול היה להתגייס לצה"ל, נשאר יואב ב'בית ישראל'. מאז ועד פטירתו היה יואב חבר פעיל בקהילת 'בית ישראל': לימד במכינה, היה אחראי על הספריה, חנך בני נוער והקים יחד עם חברים נוספים בית מדרש בו עוסקים בנושאים הקשורים לתפיסות החברתיות המגולמות ביהדות.

במקביל למד יואב באוניברסיטה העברית והשלים תארים ראשון ושני. תוארו הראשון היה בפילוסופיה ובמחשבת ישראל. לימודי התואר השני שלו התנהלו במסלול אישי ששילב פילוסופיה והיסטוריה אירופית. כשנה לפני פטירתו הגיש יואב את עבודת הגמר שלו שנושאה 'מושג האושר באנגליה במאה ה-17.'

את עיקר זמנו הקדיש יואב לפעילות חברתית ופוליטית. הוא נלחם בכל מקום שיכול היה כנגד עוולות ולמען שמירה על כבוד האדם ועל זכויותיו. היה פעיל בארגונים חברתיים שונים שביניהם: עבודה שחורה, כח לעובדים ובנק הזמן. יואב הרבה לפעול במסגרת יסו"ד (ישראל סוציאל דמוקרטית), כתב מאמרים לכתב העת של התנועה, 'חברה', ומאוחר יותר אף ערך אותו.  יואב היה חבר המשמרת הצעירה של מפלגת העבודה והיה שותף למאבקים פוליטיים למען קידום תהליך מדיני ושמירה על זכויותיהם של הפלסטינאים. הוא הוסיף להיות חבר בארגון "זרעים של שלום" שבמסגרתו נסע בנעוריו לארה"ב במשלחת של בני נוער ישראלים ופלסטינאים.

בנוסף, פעל יואב לקירוב בין דתיים וחילוניים ובין החילוניים ליהדות. הוא התמקד בעיקר, בהקשר זה, בהוראה ובהדרכה סביב הזיקה שבין המסורת היהודית לבין תפיסות חברתיות. בנושאים אלה הוא עסק בעיקר במסגרת קיבוץ בית ישראל, ב'מעגל,' בבית מורשה ובמעגל הקבוצות.

יואב חלה בגיל 15 במחלת ריאות קשה ונדירה שלא זוהתה מעולם. עם השנים חלה החמרה במצבו והוא נזקק לבלון חמצן במשך כל שעות היממה. בשל ההחרפה במצבו עבר יואב ניתוח השתלת ריאות בהיותו בן 23 (נובמבר 2002) בבית החולים בילינסון. לאחר השתלת הריאות המוצלחת חי יואב כאיש בריא זולת התרופות שאותן היה עליו לקחת בהתמדה כל השנים.

גם בתקופות שבהן מצבו הרפואי הקשה עליו מאוד, יואב מעולם לא חדל מעיסוקיו השונים. הוא לא היסס ללכת לאוניברסיטה עם מסיכה על פניו או להגיע להפגנה כשמכשיר חמצן על גבו. הוא גם לא וויתר על טיול, גם כשניכר היה שהדבר כרוך במאמץ אדיר.
 
יואב היה איש של הגות וספרים והרבה מאוד לקרוא בתחומים מגוונים ביותר. עולם נוסף שיואב חי בו היה המוזיקה. מגיל צעיר יואב ניגן בפסנתר ומאוחר יותר אף כתב שירים ולחנים.

יואב התאפיין בצניעות ובפתיחות כלפי כל אדם. הוא אהב להתפלמס, וניהל רשת התכתבות עניפה בשלל נושאים. כך יצר קשרים נוספים עם אנשים ממעגלים שונים של החברה הישראלית: ימין ושמאל, דתיים וחילוניים, צעירים ומבוגרים.

שנה לפני פטירתו הכיר יואב את הדס חברתו ודרכיהם לא נפרדו עד יומו האחרון.

בנובמבר  2008 החל יואב לסבול מבעיות במערכת העיכול שגרמו לו לסבל רב. בעיות אלו התבררו כסרטן. למרות זאת, הוא המשיך בעיסוקיו עד סמוך מאד למותו באפריל 2009.

יואב נפטר ממחלת הסרטן ביום הזכרון , ד' באייר תשס"ט, 28.4.2009.עמוד הבית  |  ביוגרפיה  |   דברים לזכרו  |  אלבום תמונות  |  כתבים  |  אודיו  |  ספר אורחים  |  לוח אירועים  |  קישורים
עיצוב אתרים Studio karamel    בניית אתרים ITdesigns