כתבים - יהדות, חברה וכלכלה

כתיבה ספרותית
צבא מוסר ומלחמה
סביבה
יהדות, חברה וכלכלה
חינוך והשכלה גבוהה
יוסף הצדיק ושעבוד מצרים
יואב רובין
דמותו של יוסף מוצגת בדרך כלל כדמות המופת לצדיק. יוסף הצדיק הוא זה שלא נתפתה לאשת פוטיפר, שלא מעל באמון אדונו וכבש את יצרו. יוסף הוא שהציל את אחיו וריחם עליהם.
על יהדות אפיקורסית – תגובה לאילון שמיר
יואב רובין
העדר עיסוק בכלכלה ובפוליטיקה בבתי מדרשות רבים אינו מקרי הוא חלק מהתורה שחלקם מלמדים וכך אפילו בקהילה שלנו ובבית המדרש שלנו. נסיונות רבים לעסוק בה בכלכלה נידחו משום שהנושא לא "אטרקטיבי" מספיק.
הרהורים על שחיתות צדקה ומוסר
יואב רובין
יותר ויותר מדברים בארץ על השחיתות והשחיתות כך נראה הולכת ומתרחבת. הדיון בשחיתות אמנם רב אבל כפי שאנסה לטעון, הוא בדרך כלל מוגבל ומטעה. הוא אינו מצביע כראוי על שרשי הבעיה ועל כן מצביע על פתרונות שעלולים להעצים ולא לפתור אותה.
"לא תהיה לו כנושה" – על היחס לבעלי חוב
יואב רובין
תכליתו של החוק כפי שהוא נתפס כיום היא להגן על זכויותיהם של האזרחים אלא שלעתים זכויותיו של אדם סותרות את זכויותיו של אדם אחר. במקרה שכזה על המחוקק והשופט לקבוע זכותו של מי גוברת. הלימוד שלפנינו עוסק בשאלת האופן שבו ראוי לנהוג בבעל חוב.
נגד מרכז מסוג מסוים או מאמי סופר סטאר
יואב רובין
בשנת 1986 הוצגה "מאמי - אופרת רוק" לראשונה וכיום נערכות ההכנות להעלתה על הבמה מחדש עם צוות זמרים ונגנים חדש. "מאמי" היא יצירת מחאה פוליטית וחברתית רדיקלית ולכן ראוי לבחון באיזה מידה היא רלונטית גם לימינו:
סדר יום אזרחי דווקא בזמן מלחמה
יואב רובין
המלחמה בדרום מסיטה את השיח הציבורי שוב מהעניין החברתי לעניין הביטחוני. כאשר השיח מוסט כך כחודש וחצי לפני הבחירות הפגיעה בסדר היום האזרחי של ישראל היא חסרת תקנה
סוכות: חג היציאה מהשגרה
יואב רובין
בשמחת תורה הבא עלינו לטובה נקרא שוב את סיום התורה ואת ראשיתה, לפני כן נעזוב את בתינו ונגור או לפחות נישן ונאכל בסוכה ונקרא בשיא השמחה את מגילת קהלת ונזכור כי "הבל הבלים הכל הבל".
על הריבונות הישראלית - וההתנתקות
יואב רובין
"ריבון הוא מי שמכריע על מצב חירום" כך פותח קרל שמיט את ספרו "תיאולוגיה פוליטית" שתורגם לא מזמן לעברית. מצב חירום הוא מצב של סכנה שבו על מנת להגן על החברה יש להתעלם זמנית מחוקיה הרגילים.
<< < 1 2 3 > >>


עמוד הבית  |  ביוגרפיה  |   דברים לזכרו  |  אלבום תמונות  |  כתבים  |  אודיו  |  ספר אורחים  |  לוח אירועים  |  קישורים
עיצוב אתרים Studio karamel    בניית אתרים ITdesigns